شروع ترید

آنچه راجع به ارز دیجیتال مانند تتر و بیت کوین نمیدانید

آنچه راجع به ارز دیجیتال مانند تتر و بیت کوین نمیدانید

رمزارز

در گفتار حاضر به سئوالاتی که در ذهن کاربران راجع به ارز دیجیتال به خصوص تتر و بیتکوین وجود دارد پاسخ می دهیم.

مطلب توصیه شده برای مطالعه: تفاوت بین تتر و پرفکت مانی

تا به حال به این فکر کرده اید در صورتیکه صرافی ایرانی یا غیرایرانی که در آن موجودیهای ارز دیجیتال خود مانند تتر یا بیت کوین را نگهداری می کنید بسته شود چه میشود؟

ممکن است یک صرافی بسته نشود اما خدماتش را به شما محدود کند. در صورتیکه با دید درازمدت می خواهید ارز دیجیتال را نگهداری کنید چه راههایی وجود دارد.

نکاتی که افراد تازه وارد در ارزهای دیجیتال باید بدانند

در میان این پاسخها به ایمنی ارزهای دیجیتال از نگاه تازه اشاره خواهیم کرد.

تفاوت تتر و سایر رمزارزها چیست؟ وقتی قیمت تتر همیشه یک دلار است ما چطور سود می کنیم؟

وقتی تتر خریداری می کنید تغییراتش از تغییرات بهای دلار در بازار آزاد تبعیت می کند، لذا با سقوط دلار متضرر و با صعود آن کسب سود می کنید، هرچند به جز بهای دلار تغییرات ناگهانی سایر رمزارزها هم میتوانندروی قیمت آن تاثیر بگذارند. اما هنوز هم در قیاس با سایر ارزهای دیجیتال تغییرات کمتری دارد.

تا چه مدتی می توان ارز دیجیتال را در کیف پولمان نگهداری کنیم؟

نگهداری از نظر زمانی محدودیتی ندارد.

آیا صرافی ها کیف پول هستند؟

خیر، صرافی ها برای هر کاربر و برای هر نوع رمزارز یک کیف پول اختصاصی ارائه می دهند. تا هم مبالغ ورودی کاربران از هم تفکیک شود و هم اینکه هر نوع رمزارز یک ساختار آدرس دهی جداگانه ای دارد.

در صورتیکه رمزارزم از طریق ماینینگ به دست آمده باشد آیا مشکلی برایم بوجود می آید؟

ارز دیجیتال نمی فهمد که از چه طریقی بدست آمده فقط مقدارعددی آن؛ کیف پول مقصد و گرفتن تائیدیه از شبکه بلاکچین است که اهمیت دارد.

کیف پولهای ایجاد شده در صرافی برای ورود و خروج ارز دیجیتال استفاده می شود؟

برای ورود (دریافت) استفاده می شوند و برای خروج (ارسال) رمزارز مالک صرافی از یک کیف پول اصلی این انتقال را انجام می دهد.

پس از چه مدتی انتقال رمز ارزم از یک صرافی دیگر مثل بایننس به کیف پولم در ایکس رمز موجودی به حسابم می نشیند؟

بستگی به عوامل مختلفی دارد. ترافیک شبکه بلاکچین؛ میزان کارمزد تراکنش؛ نوع رمزارز و برخی عوامل جانبی در سرعت انتقال موثر هستند. به عنوان مثال شبکه های بیت کوین، اتریوم که قدیمی تر از ترون هستند، کارمزد بیشتر و هم سرعت انتقال کمتری نسبت به شبکه ترون دارند. یک تراکنش در بیت کوین از ده دقیقه تا چند روز ممکن است زمانبر باشد تا از شبکه تائیدیه بگیرد اما در شبکه ترون انتقال در چند دقیقه انجام می شود.

ویژگی منحصربفرد ایکس رمز در سرعت انتقال به چه صورتی است؟

ایکس رمز قابلیت به روزرسانی موجودی را در داشبورد کاربری فراهم کرده است. در صورتیکه انتقال شما از شبکه بلاکچین تائیدیه گرفته باشد پس از به روزرسانی موجودی بدون مکث حساب شما شارژ می شود و این رویداد برای یک کاربر حرفه ای بسیار مهم است.

آیا بدون ورود به وبسایت ایکس رمز میتوانم متوجه شوم موجودی وارد کیف پولم شده است؟

بله، تمامی تراکنشها در شبکه بلاکچین شفاف و قابل مشاهده برای عموم هستند. کافی است بسته به نوع شبکه تمامی تراکنشهای صورت گرفته در کیف پول صادر شده خود را مشاهده کنید. به عنوان نمونه دو نوع آدرس که برای بیت کوین و شبکه ترون مورد استفاده قرار میگیرند را برای شما نمایش می دهیم.

https://www.blockchain.com/btc/address/ADDR
https://tronscan.org/#/address/ADDR

کافی است در آدرس های فوق به جای حرف ADDR آدرس کیف پول موردنظر را قرار دهید.

اکنون با ورود به صفحه تراکنشها می توانید وضعیت اینکه تراکنش ایجاد شده است و یا اینکه مورد تائید شبکه بلاکچین قرار گرفته است یا خیر را بررسی کنید.

البته توجه داشته باشید اگر به دلایلی مانند مسدود بودن سایت مورد نظر برای کاربران ایرانی قادر به ورود به سایت نشدید سایتهای جایگزین دیگری هم وجود دارند زیرا بلاکچین وابسته به یک سایت خاص نیست.

آیا صرافی های آنلاین امکان دسترسی به کلیدخصوصی ما را دارند؟

پاسخ این سئوال روشن است، آدرسهای کیف پول هر صرافی دارای کلید خصوصی متناظر با آن است که همزمان با ایجاد آدرس کیف پول ساخته می شوند و به شکل آفلاین نگهداری می شود و در زمان خارج کردن ارز موردنظر در حالت آفلاین برای امضای تراکنش مورد استفاده قرار می گیرند. اما در روز مبادایی ممکن است شما بدون نیاز به اعتماد به هیچ صرافی در صورت بالا بودن موجودی خودتان مدیریت دارایی هایتان را برعهده بگیرید. برای این منطور می توانید از کارشناسان ایکس رمز مشاوره بگیرید.

بین صرافی های ارزدیجیتال کدامیک بیشتر قابل اعتماد هستند؟

بایننس سایت قابل اعتمادی است اما برای کاربران ایرانی که از آی پی ایرانی استفاده می کنند و یا اطلاعات کمی از بهانه های این صرافی برای مسدودکردن دارایی ایرانیان دارند مناسب نیست. استفاده از ابزارهای تغییردهنده آی پی به دلایل متعددی مانند قطعی توصیه نمی شود و حداقل باید از سرور خارج استفاده کنید که هزینه های خود را دارد. به دلیل بی اعتمادی به صرافی های داخلی اسیر انسداد دارایی هایتان در صرافی خارجی نشوید که دستتان به هیچ جا بند نیست.

آیا صرافی های خارجی متوجه می شوند که ارز دیجیتالمان را قرار است به یک صرافی ایرانی منتقل کنیم؟

اشتباهی که بسیار از دوستان مرتکب می شوند این است که تصور می کنند که یک آدرس کیف پول گویای موقعیت جغرافیایی آن است فراموش نکنید شبکه بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ نهاد و کشوری نیست.

مسئله تحریم روی کیف پولهای صرافی های داخلی چقدر تاثیرگذار است؟

همانطور که گفته شد بلاکچین یک شبکه نامتمرکز است، همزمان با ایجاد کیف پول کلید خصوصی هم ایجاد می شود و خود این کلیدخصوصی هرگز روی سرور ایجاد کننده کیف باقی نمی ماند، تنها یکمرتبه صادر و فراموش می شود. برای این منظور احرازهویتی صورت نمی گیرد و تراکنشها و کیف پولها بی نام هستند.

می توان همزمان هم از صرافی های مختلف استفاده کرد و هم کلید خصوصی مرتبط با هر رمزارز را داشته باشم؟

بله. استفاده از کیف پولهای سرد و داشتن کلید خصوصی به ازای هر کیف پول از ضروریات است. عملا کیف پولهای سرد هم برای حفظ آفلاین کلید خصوصی طراحی شده اند اما گران تر از حالت دوم برای شما تمام خواهند شد. بهتر این است که بخش بزرگ دارایی های خود را در کیف پولی نگهداری کنید که کلید خصوصی آن در اختیار خودتان است.
شما می توانید از صرافی هایی مانند ایکس رمز برای خرید رمزارز استفاده کنید و بعد از خرید موجودی خود را به کیف پولی که کلید خصوصی آن به شکل آفلاین نگهداری می شود و در اختیار خودتان است منتقل کنید.
( نکته: برای افزایش ایمنی کیف پولهای ایکس رمز کلیدخصوصی در پایگاه داده آنلاین ذخیره نشده است.)

آیا ایکس رمز یا سایر صرافی های ایرانی بعد از ثبت شماره حساب یا شماره شبا از موجودی من مطلع هستند؟

خیر، اطلاعات حساب بانکی به منطور تسویه حساب تومانی و مطابقت نام صاحب حساب با مشخصات ثبت شده در زمان پرداخت مورد استفاده قرار میگیرد؛ قابلیت مشاهده موجودی ندارد.

در صورتیکه سوالی دارید که به آن پاسخی داده نشده است با ما در میان بگذارید..

گروه اکس رمز وب‌سایت

نظرات بسته شده است.