شروع ترید

رشد دلار در سال ۹۹ و نوع ارز دیجیتال دلار

رشد دلار در سال ۹۹ و نوع ارز دیجیتال دلار

بهای دلار دیجیتال

در مطلب تازه ای اعداد و ارقام این تحلیل به روزرسانی شده است و انواع ارز دیجیتال دلار معرفی شده اند.

ارزش ذاتی دلار و مقایسه ارز دیجیتال تتر و پرفکت مانی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در اقدامی بی سابقه حجم ارز از سوی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز را اعلام کرده است. برای تثبیت ارز در ۱۵ سال گذشته ۲۸۰ میلیارد دلار به بازار ارز تزریق شده است یعنی به طور میانگین سالانه ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده ایم. البته این گمانه زنی هم وجود دارد که ۲۸۰ میلیارد دلار ارز عرضه شده از سوی بانک مرکزی فقط از محل ذخیره ارزی نبوده است بلکه در دوره های مختلفی بانک مرکزی ارز را خریده و بعد از بالا رفتن قیمت آن را فروخته باشد.

با این توصیف به نظر میرسد تعلل سیاستگذار برای اعمال سیاستهای دستوری در بازار ارز ریشه در کاهش درامدهای ارزی بانک مرکزی دارد این محدودیت درامدهای ارزی و کندی بازگشت ارز صادراتی به کشور حتی این ابزار را هم از سیاستگذار گرفته است تا بازار را رها کند و قیمتها بر اساس عرضه و تقاضا شکل بگیرند.

حجم نقدینگی

با توجه به چاپ ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پول توسط سیستم بانکی در سال ۹۸ که این میزان در ابتدای دولت یازدهم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود اگر حدود بهای دلار را در آن زمان سه هزار تومان در نظر بگیریم حدودا سالانه معادل ۳۵ میلیارد دلار در کشور خلق پول کرده ایم با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد حدودا نیمی از این مقدار صرف سرکوب بالا رفتن بهای دلار شده است یعنی یک حلقه باطل و تکرارشونده ای به وجود آمده است. سال گذشته حاصل خلق ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پول و رشد منفی اقتصادی این مفهوم برداشت شد که با اقتصادی نامولد روبرو هستیم که فقط با چاپ پول و تقسیم نامتوازن بین مردم در حال گذر ایام بوده است.

افزایش ۳۰ درصدی بهای دلار چه معنایی دارد؟

با وجود کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و محدودیتهای خرید ارز سیاستگذار به اکثریت جامعه ای دلخوش کرده است که توان دور زدن محدودیتها برای خرید ارز را ندارند و از طرفی با معرفی بورس به عنوان بازار با بازدهی بالاتر از ارز سعی در هدایت نقدینگی به این سمت را دارد اما در این میان عده ای جامانده که آشنایی با بورس را ندارند یا حتی توان این انتقال دارایی خود را ندارند متضرر می شوند. برخی وقتی ارزش سپرده هایشان در بانک به یک سوم نزول کرده است ترجیح می دهند متقاضی خرید سهام از بورس شوند و این فرایند به تقاضای محسوس سهام در بازار سرمایه دامن میزند و بورس ایران تنها بورس مثبت جهان در دوران کرونا می شود.

سایر بازارها هم انتظار سودی مشابه سودهای بورسی را دارند. برای جلوگیری از سقوط شدید و ناگهانی بورس بهای دلار نمی تواند کاهش محسوسی داشته باشد اما از آن طرف هم افزایش بهای دلار با افزایش بعضی از کالاهای وارداتی مانند لوازم خانگی مواجه می شود. از طرفی تجربه نشان داده است افزایش صادراتی که به واسطه افزایش بهای دلار بوجود آمده است اتفاق کاملا خوشایندی نیست. نمونه آن قاچاق دام به کشورهای همسایه که باعث کاهش دام و افزایش بهای گوشت شده بود.

بنابراین افزایش یا کاهش دلار هر کدام مشکلات خودش را میتواند در پی داشته باشد اما به نظر میرسد این افزایش بهای دلار خیلی غیرطبیعی نیست اما این گرانی دیگر در توان مردم عادی نیست. وضعیت معیشتی مردم در جایی است که توان زخم جدیدی را ندارد.

دلیل طبیعی بودن رشد دلار چیست؟

با بررسی حجم نقدینگی از سال ۸۴ تا اکنون به این نتیجه رسیدیم که معادل حجم نقدینگی به دلار از ۷۰ میلیارد دلار سالانه تا ۳۵۰ میلیارد دلار متغیر بوده است و در سال ۹۸ به ۱۳۳ میلیارد دلار رسیده است. اگر معادل دلاری حجم نقدینگی در سال ۹۹ را بین ۱۳۳ تا ۱۳۹ میلیارد دلار در نظر بگیریم و میزان حجم نقدینگی فعلی را ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان فرض کنیم بهای دلار بین ۱۹۸۵۰ تا ۲۰۳۰۰ تومان میتواند تغییر کند که این ارقام طبیعی هستند و آثار هیجانی را شامل نمی شوند. دلیل تاب نیاوردن این قیمتها برای دلار از سوی مردم تورم تجمیعی از سالیان گذشته است.

نزدیکترین ارزهای دیجیتال به دلار

یکی از راههای خرید دلار دریافت آن به شکل غیرکاغذی و بدون محدودیت است. این روش ریسکهایی دارد که با دانش از دنیای دیجیتال می توانید برخی از این ریسکها را کاهش دهید و برخی را بپذیرید. انواع دلار غیرکاغذی یا ارز دیجیتال پرمعامله در کشور ما که هم کارمزد کمتری دارند و هم داخل ایران قابل معامله هستند دلار پرفکت مانی و تتر است. عیب دلار پرفکت مانی متمرکز بودن آن است و حسن آن این است که وابسته به ارزی به جز دلار نیست. اما تتر چون در دنیای ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز قرار دارد همین حسن به نوعی به عیبی برای آن هم تبدیل شده است. به طوری که وقتی ارزهای دیجیتال سقوط میکنند تتر با بهای بالاتری معامله می شود و در صورتیکه آگاه به این موضوع نباشید می توانید با حباب مثبت خریداری کنید و قدری متضرر شوید.

در هر حال با ورود آگاهانه به فضای خرید و فروش ارز دیجیتال در نوع دلاری مانند پرفکت مانی و یا تتر و آگاهی از سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و فراز و نشیبهای آن می توانید خریدی در زمان مناسب و همچنین فروشی در بهترین نقطه را داشته باشید.

گروه اکس رمز وب‌سایت

نظرات بسته شده است.