شروع ترید

نحوه خرید و فروش بیت کوین در ایران (آموزش گام به گام)

نحوه خرید و فروش بیت کوین در ایران (آموزش گام به گام)

آموزش استفاده از سایت اکس رمز

کمتر کسی است که درباره بیت کوین چیزی نشنیده باشد. خرید و فروش بیت کوین و سود آن برای خیلی‌ها بسیار جذاب است. اما اینکه چطور می‌توان در ایران بیت کوین را خرید و فروش کرد، سوالی است که در آغاز راه ورود به بازار ارزهای دیجیتال ذهن افراد را درگیر می‌کند.

سال‌های زیادی از زمانی که برای خرید کالاهای معمولی باید چندین بیت کوین می‌پرداختید نگذشته. اما امروز هر بیت کوین میلیون‌ها تومان ارزش دارد. این موضوع رشد سریع و حیرت انگیز این رمزارز را نشان می‌دهد. در نتیجه شکی نیست که فرصت‌های سودآوری زیادی در این بازار وجود دارد.

شاید بتوان گفت قدم اول برای ورود به این بازار جذاب، آموزش خرید و فروش بیت کوین در ایران است. اما پیش از ورود به داستان خرید و فروش بیت کوین، اجازه دهید در خصوص تهدیدها و فرصت‌های آن کمی صحبت کنیم.

تهدیدها و فرصت‌های سرمایه گذاری در بیت کوین

اصلا قصد نداریم بحث را خیلی تخصصی ادامه دهیم. بنابراین خیلی ساده توضیح می‌دهیم. بیت کوین در ایران با دو موتور حرکت می‌کند:

 • نوسانات و قیمت جهانی بیت کوین
 • نوسانات و قیمت دلار در ایران

این موضوع می‌توان هم به نفع این رمزارز تمام شود و هم به ضرر آن. چرا که قیمت این ارز دیجیتال در ایران با نوسانات دلار، دچار نوسان می‌شود. در نتیجه رشد قیمت دلار یا سقوط آن می‌تواند سود دلاری یا زیان دلاری قابل توجهی را ایجاد کند.

اما زیاد از این بابت نگران نباشید. یک ارز دیجیتال دیگر به نام تِتِر وجود دارد که در این رابطه به شما کمک می‌کند. تتر به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال پایدار شناخته می‌شود. شاید بپرسید ارز دیجیتال پایدار یعنی چه؟

ارز دیجیتال پایدار (Stable Coin) ارزی است که دچار نوسانات شدید نمی‌شود. در مورد تتر به این صورت است که ۱ تتر همیشه معادل ۱ دلار است. البته گاهی اوقات تتر هم دچار نوسانات می‌شود. اما این نوسانات خیلی خیلی کم هستند.

حالا روش‌های خرید و فروش بیت کوین در ایران را توضیح می‌دهیم.

خرید و فروش بیت کوین در ایران چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی معامله بیت کوین در ایران به دو صورت انجام می‌شود. یکی در صرافی‌های آنلاین و دیگری در بازارهای معاملات. در ادامه توضیحاتی را درباره هر یک ارائه می‌کنیم.

نکات خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی‌های آنلاین

معمولا وقتی نام صرافی را می‌شنویم، یاد خرید و فروش دلار و سایر ارزها می‌افتیم. صرافی‌های آنلاین برای ارزهای دیجیتال، در حکم همان صرافی‌های قدیمی برای دلار هستند.

شما در دفاتر صرافی می‌توانید دلار (یا سایر ارزها) و ریال را به هم تبدیل کنید. همین اتفاق در صرافی‌های آنلاین برای تبدیل ارزهای دیجیتال به ریال و برعکس می‌افتد.

یکی از محاسن استفاده از صرافی‌های آنلاین برای خرید و فروش بیت کوین این است که شما باید نفر طرف هستید. شاید این موضوع برای عده‌ای یک مزیت باشد.

شاید بپرسید خب سود این شخص در چیست؟ این فرد از اختلاف قیمت خرید و فروش سود می‌کند. در این جا یک نکته مهم وجود دارد. اگر این فرد صراف خوبی نباشد (!) می‌تواند کارمزد یا همان اختلاف قیمت را زیاد دریافت کند که این به ضرر شماست.

نکات مربوط به بازارهای معاملات بیت کوین

در این بازارها شما با یک فرد خاص طرف نیستید، بلکه مثل بازار معاملات بورس یا بازار فارکس، عده‌ای عرضه کننده بیت کوین هستند و عده‌ای خریدار آن. بنابراین موضوع اعتماد به یک فرد خاص مطرح نیست. در این بازارها قیمت است که حرف اول و آخر را می‌زند.

نحوه معامله بیت کوین در این بازارها به این صورت است که خریدار و فروشنده به صورت مستقیم از طریق یک سیستم معاملاتی با هم در ارتباط هستند. این سیستم در بازار بورس با نام کارگزاری شناخته می‌شود.

مزیت این سیستم این است که هم خریدار و هم فروشنده می‌توانند سفارش کلیه معامله‌گران بازار را در یک صفحه و به صورت لحظه‌ای مشاهده کنند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که سود گردانندگان این بازارها از کجا تامین می‌شود؟ در این حالت نیز از مانند صرافی‌های آنلاین، سود از اختلاف قیمت بین خریدار و فروشنده حاصل می‌شود. اما دو تفاوت عمده وجود دارد:

 • به دلیل آنلاین بودن، همه چیز شفاف‌تر است
 • اختلاف قیمت بین خریدار و فروشنده بسیار کمتر است

دلیل کم بودن اختلاف قیمت این است که این بازارها به نسبت صرافی‌های آنلاین مشتریان بیش‌تری دارند. بنابراین کارمزد بسیار کمی از معامله‌گران دریافت می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود قیمت‌ها در این بازارها بسیار بهتر باشد و عملا خرید و فروش بیت کوین در این بازارها سود بیش‌تری خواهد داشت.

برای درک بهتر این موضوع خرید یک کالا از عمده فروش را با خرید کالا از خرده فروش مقایسه کنید. صرافی‌های آنلاین در حکم خرده فروش و بازارهای معاملات بیت کوین در حکم عمده فروش هستند. بنابراین خرید و فروش بیت کوین در آن‌ها به نفع خریدار و فروشنده است.

به همین دلیل در ادامه مقاله نحوه و نکات خرید و فروش بیت کوین در بازارهای معاملات ارزهای دیجیتال را توضیح می‌دهیم.

بازارهای معاملات ارزهای دیجیتال در ایران

تا خرداد ماه سال ۹۸ ایرانی‌ها می‌توانستند در سایت بین‌المللی لوکال بیت کوینز، اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنند. این سایت نه تنها امنیت کاملی را به کاربر ارائه می‌داد، بلکه امکان معامله با ریال نیز در آن فراهم بود.

در خرداد ماه سال ۹۸ این سایت به دلیل تحریم‌های آمریکا، خدمات خود برای ایرانی‌ها را قطع کرد و به کاربران ایرانی فرصت داد طی یک بازه زمانی مشخص حساب‌های خود را به محلی دیگر منتقل کنند. تا آن زمان این سایت بهترین گزینه بود. اما پس از آن باید به سراغ جایگزین‌های مناسب می‌رفتیم.

جایگزین‌های لوکال بیت کوینز برای ایران

طولی نکشید که معامله‌گران ایرانی جایگزین لوکال بیت کوینز را یافتند. سایت‌های زیر به زودی پرطرفدارترین راهکارهای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شدند:

 1. اکس رمز
 2. اکسیر
 3. کیپ چنج

اکس رمز و اکسیر سایت‌های ایرانی و کیپ چنج سایتی خارجی است. معاملات در سایت اکس رمز آنلاین است و در دو سایت دیگر آفلاین. یعنی بیت کوین یا ریال شما نزد کارگزار معاملاتی محفوظ است، معامله مانند بورس در لحظه انجام می‌شود.

اما در معاملات آفلاین پس از پیدا کردن طرف معامله باید وارد فرایند تسویه حساب مستقیم شوید. هر چند این روش می‌تواند با رعایت موارد اصولی در سایت همچنان امن باشد، اما وقت بیش‌تری نسبت به معاملات آنلاین از شما می‌گیرد.

یک نکته مهم دیگر در خصوص این ۳ سایت، مسئله احراز هویت است. در اکس رمز فقط یک مرتبه احراز هویت کافی است. اما در دو سایت دیگر در هر معامله با فرد جدید، هنگام دریافت ریال باید احراز هویت انجام شود. به این دلایل ما سایت اکس رمز را سایر موارد ترجیح می‌دهیم.

نحوه ثبت نام در بازار معاملاتی و خرید و فروش بیت کوین

در ادامه مراحل ثبت نام و خرید و فروش در بازار معاملات اکس رمز را توضیح می‌دهیم. این مراحل را به ۵ گام تقسیم می‌کنیم:

 1. عضویت و احراز هویت در پلتفرم اکس رمز
 2. ساخت کیف پول
 3. خرید بیت کوین توسط ریال
 4. فروش بیت کوین و تبدیل به ریال
 5. دریافت موجودی ریالی (واریز به حساب بانکی شما)

در ادامه هر مرحله را توضیح می‌دهیم.

۱- عضویت و احراز هویت در پلتفرم اکس رمز

برای عضویت و احراز هویت در اکس رمز باید ۴ مرحله زیر را طی کنید:

 1. با مشخصات شناسنامه‌ای خودتان، عضو سایت اکس رمز شوید.
 2. بعد از عضویت، ابتدا شماره موبایل و شماره تلفن ثابت خود را تایید کنید.
 3. تصویر کارت ملی خود را در سیستم بارگذاری کنید.
 4. شماره حساب بانکی، شماره کارت و شماره شبای بانکی خود را در سیستم ثبت کنید.

پس از طی کردن مراحل بالا، چند ساعت طول می‌کشد تا اطلاعات شما تایید شود. پس صبور باشید. در نهایت زمانی که وارد بخش میزکار می شوید سطح احرازهویت را در «سطح یک» مشاهده خواهید کرد، می‌توانید مطمئن شوید که مشخصات شما تایید شده و می‌توانید از امکانات سایت استفاده کنید.

۲- ساخت کیف پول

برای ساخت کیف پول مراحل زیر را انجام دهید:

 • در صفحه میزکار در ردیف موجودی بیت کوین  «واریز» را انتخاب کنید.
 • دکمه‌ی سبز رنگ دریافت کیف پول را بزنید و یک آدرس بیت‌کوین برای خود بسازید. (این آدرس مانند شماره کارت بانکی است و می‌توانید آن را به دیگران بدهید تا بیت‌کوین به حساب شما واریز کنند.)

در صورتی که فرد دیگری بخواهد برای شما واریزی انجام دهد، می‌توانید آدرس مربوط به بیت کوین خود را جهت انجام واریز به او بدهید.

به یک نکته مهم دقت کنید: افراد دیگر برای دریافت یا پرداخت ارز دیجیتال با شما، نباید حتما در سایت اکس رمز عضو باشند. طرف مقابل شما هر کیف پولی در هر جای دنیا داشته باشد، می‌تواند نقل و انتقال ارز دیجیتال با شما را به راحتی انجام دهد.

۳- خرید بیت کوین با ریال

خب، حالا کیف پول خود را ساخته‌اید و آماده خرید و فروش بیت کوین هستید. در ادامه روش این کار را توضیح می‌دهیم. این کار در دو گام به سادگی انجام می‌شود:

 • گام اول شارژ حساب ریالی
 • خرید بین کوین

هر گام را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

گام اول – شارژ حساب ریالی

 • به منوی امور بانکی بروید.
 • پائین بخش فهرست کارتهای بانکی، گزینه افزودن را انتخاب کنید.
 • مشخصات کارت بانکی خود را وارد نمائید و پس از ثبت منتظر تائید آن باشید.
 • پس از یکبار تائید شدن واریز با این شماره کارت برای شما آزاد می شود.
 • اکنون به صفحه میزکار بازگشته و روی واریز در ردیف تومان کلیک کنید.
 • میزان شارژ را انتخاب کرده و وارد درگاه بانکی می شوید. مانند یک خرید اینترنتی، این مرحله را تکمیل کنید.

توجه داشته باشید که شما در شروع کار در سطح ۱ هستید. این به معنای آن است که شما در هر روز می‌توانید حساب خود را حداکثر تا مبلغ مشخصی شارژ کنید.

اما نگران نباشید! برای ارتقا به سطح ۲ نیاز نیست کار خاصی انجام دهید. فقط کافی است با پشتیبانی تماس بگیرید.

گام دوم – خرید بیت کوین

حالا نوبت قسمت جذاب کار است. خرید بیت کوین! برای این کار طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • ابتدا در سمت راست صفحه، منوی تالار را انتخاب کنید.
 • گزینه بیت‌کوین – تومان  را انتخاب کنید.
 • صفحه را کمی به پایین اسکرول کنید، تصویر زیر را می‌بینید:
تصویر مربوط به خرید بیتکوین در سایت اکس رمز
 • همانند معاملات بورس، می‌توانید با توجه به جدول عرضه/تقاضا، قیمت مورد نظر را انتخاب کنید. اگر عجله دارید، روی دکمه انتخاب مقابل پایین‌ترین پیشنهاد فروش کلیک کنید تا قیمت پیشنهادی بابت خرید هر بیت‌کوین در فیلد مربوطه درج شود. (و یا خودتان مبلغ مورد نظر را بنویسید و البته باید صبوری کنید تا شاید قیمت بازار به قیمت پیشنهادی شما برسد و معامله انجام شود)
 • در قسمت مقدار بیت مقدار مورد نظر خود را برای خرید بیت‌کوین بنویسید. (و یا دکمه انتخاب مقابل گزینه موجودی را بزنید، تا سیستم خودکار تمام مانده حساب شما را در نظر بگیرد)
 • در نهایت دکمه خرید را فشار دهید.

به همین سادگی می‌توانید بیت کوین خریداری کنید. برای مشاهده موجودی در همین صفحه و یا صفحه میزکار در ردیف بیت کوین میزان موجودی بیت کوین شما درج می شود.

۴- فروش بیت کوین و تبدیل به ریال

برای فروش بیت کوین هر زمان که تمایل داشتید می‌توانید آن را به ریال تبدیل کنید. سپس مانند بورس، هر زمان که درخواست کنید، موجودی شما در کیف پول به حساب بانکی شما منتقل می‌شود.

برای نقد کردی بیت کوینی که در کیف پول شما موجود است مراحل زیر را طی کنید:

 • از منوی سمت راست، گزینه تالار و سپس گزینه بیت‌کوین – تومان را انتخاب کنید.
 • صفحه را کمی به پایین اسکرول کنید. تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:
تصویر مربوط به فروش بیتکوین در سایت اکس رمز
 • این جا هم مثل بورس می‌توانید قیمت را تعیین کرده یا چانه بزنید. اما اگر بخواهید با چانه‌زنی بیت کوین را بالاتر از حداکثر قیمت معاملاتی بفروشید، باید صبور باشید. در غیر این صورت روی دکمه انتخاب در تصویر بالا کلیک کنید و آن را بفروش برسانید.
 • همچنین باید مقدار بیت‌کوین مورد نظر خود را مشخص کنید. اگر می‌خواهید همه‌ی موجودی خود را به ریال تبدیل کنید، همانند تصویر بالا، می‌توانید روی دکمه انتخاب مقابل موجودی کلیک کنید تا به صورت خودکار تمام موجودی را در فیلد مربوطه درج کنید.
 • دکمه قرمز رنگ فروش را بزنید.

اکنون مبلغ فروش بیت‌کوین، وارد کیف پول ریالی شما شده و معامله کامل شده است.

۵- دریافت موجودی ریالی (واریز به حساب بانکی شما)

آخرین مرحله دریافت موجودی ریال و واریز آن به حساب بانکی شما است. برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • به بخش میزکار وارد شوید.
 • در مقابل ردیف تومان گزینه برداشت را انتخاب کنید.
 • مبلغ برداشت را به تومان وارد کنید. لازم است قبلا در بخش اموربانکی شماره حساب خود را ثبت کرده باشید.
 • شماره حساب مقصد را انتخاب کنید.
 • دکمه ثبت را بزنید.

تمام شد! البته دقت داشته باشید که این مبلغ به سرعت به حساب شما واریز نمی‌شود. واریز به حساب شما بسته به زمان ثبت درخواست بین ۱ ساعت تا ۱ روز کاری طول می‌کشد.

گروه اکس رمز وب‌سایت

نظرات بسته شده است.