شروع ترید

چشم انداز اقتصادی در سال ۹۹

چشم انداز اقتصادی در سال ۹۹

اقتصاد در سال پیش رو

درجدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ که صندوق بین‌المللی پول منتشر کرد، رشد اقتصادی ایران را منفی ۶ درصد پیش بینی کرده است. همچنین نرخ تورم ایران طی این سال برابر با ۳۴.۲ درصد توسط این نهاد پیش بینی شده است. از طرفی این صندوق نرخ بیکاری کشورمان را ۱۶.۳ درصد برآورد کرده است.
مفهوم تورم ۳۴.۲ درصدی این است که بطور تخمینی در صورتیکه دارایی شما طی یک ماه نزدیک به ۳ درصد افزایش پیدا کند عملا سودی کسب نکرده اید و تنها قدرت پول خود را حفظ کرده اید.
بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی نرخ تورم در سال ۹۸ (سال گذشته) بالغ بر ۴۱ درصد بوده، که شامل ۳۷۵ قلم کالا بوده است. اما از میان این اقلام تنها ۴۰ قلم جزء سبد معیشتی و مصرفی خانوار است که نرخ تورم در آنها بیشتر از این اعداد است. نمونه اش لیمو ترش و لیمو شیرین است که به واسطه شیوع کرونا به ۱۱ برابر قیمت واقعی خود رسید.
در بودجه سال جاری دولت یکصدو پنجاه هزار میلیارد تومان کسری بودجه پنهان دارد که باید منابع درامدی این کسری مشخص شود. دولت در لایحه سال جاری فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت به قیمت پنجاه دلار را درنظر گرفته است. این درحالی است که فروش نفت ایران در واقعیت در حدود سیصد هزار بشکه به بهای سی دلار است. بنابراین دو راه چاره را دولت در پیش گرفته است یکی واگذاری اموال دولتی گران قیمت به مردم و تامین بودجه و دومی هم استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول برای تامین کسری بودجه است.
نمونه ای از واگذاریهای به مردم خصوصی سازی اسمی ده درصدی سهام شستا است که بدون تغییر مدیریتی انجام میگیرد و تنها بخشی از سهام واگذار می شود. در حالت دوم هم تولید و چاپ پول باعث تورم افسارگسیخته خواهد بود.
از دیگر مسائل سال جاری بحث سود بانکی است. بر اساس تصمیم شورای عالی بانکها و موسسات اعتباری از تاریخ یکم اردیبهشت امسال سود سپرده های یکساله با کاهش سه درصدی همراه خواهد شد البته این تصمیم شامل سپرده های موجود نمی شود.
یکی از نگرانیهای اقتصادی سال جاری این است که افرادی که سرمایه دارند و نمی توانند کسب و کاری داشته باشند به خرید دلار رو بیاورند و با افزایش تقاضا بهای دلار بالا برود. لذا پیش بینی کلی این است که دلار از مرز ١۵‌هزار تومان بالاتر برود.

ابعاد جهانی اقتصاد در سال میلادی جاری

بر اساس تازه ترین «پیش بینی چشم‌انداز اقتصادی جهان» صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی جهان منفی سه درصد خواهد بود.
این بدترین رکود از سال ۱۹۳۰ خواهد بود. در این میان کشورهای پیشرفته بیشترین کاهش رشد اقتصادی را تجربه می کنند. بر این اساس رشد امریکا نزدیک به منفی ۶ درصد خواهد رسید.

گروه اکس رمز وب‌سایت

نظرات بسته شده است.